آموزش موشن گرافیک، نرم افزار افترافکت چیست؟

م.دهقان جولای 11, 2019 0 Comments

افترافکت چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم شما را با نرم افزار افترافکت آشنا کنیم. اگر مقاله های قبلی ما را مطالعه کرده باشید متوجه شده اید که افترافکت مهم ترین نرم افزار تخصصی برای ساخت موشن گرافیک است.

این یک نرم افزار فوق العاده با امکانات بی نهایت است. به احتمال فراوان همه کسانی که با کارهای تدوین و فایل های ویدئویی سر و کار دارند اسم این نرم افزار را شنیده اند. در ادامه سری مقالات آموزشی ساخت موشن گرافیک به معرفی این نرم افزار می پردازیم.

افترافکت Adobe After Effect چیست؟

افتر افکت ( Adobe After Effects ) یک برنامه دیجیتالی ساخت شرکت ادوب است که برای جلوه های بصری، تصاویر متحرک و ترکیب بندی تصاویر گرافیکی استفاده فراوانی دارد.

همچنین از افترافکت میتوان برای ساخت جلوه های ویژه ویدئویی، ایجاد افکت پرده سبز، روتوسکوپی، ترکیب بندی و انیمیشن سازی استفاده کرد.

البته کاربردهای این نرم افزار به همین جا ختم نمی‌شود. تقریبا هر سال به طور منظم نسخه جدیدی از این نرم افزار وارد بازار می‌شود.

می‌توان گفت شرکت Adobe در زمینه تولید این گونه نرم افزارها پیش تاز است. نرم افزار افترافکت یک نرم افزار قدرتمند است و امکانات بسیار زیادی دارد که هنرمندان و متخصصان مختلف بنا بر پروژه های خود از آن استفاده های متفاوتی می‌کنند.

یکی از مهم ترین کاربردهای این نرم افزار ساخت موشن گرافیک های حرفه ای است. افترافکت ابزار کاملی در اختیار شما قرار داده است که می‌توانید به کمک آنها موشن گرافیک‌های خیره کننده ای بسازید.

البته این تنها چیزی نیست که شما نیاز دارید. پیشنهاد میکنم سری به مقاله نرم افزارهای ساخت موشن گرافیک بزنید.

کاربردهای معمول افترافکت

شما می‌توانید متن، تصویر، انیمیشن و هر چیزی که فکرش را بکنید در افترافکت استفاده کنید و جان تازه ای به آنها بدهید. با افترافکت می‌توانید به ایجاد یا ترکیب لایه‌های دو بعدی در فضای سه بعدی بپردازید. این نرم‌افزار کاربردهای مختلفی به فراخور نیاز پروژه های مختلف دارا است.

به عنوان مثال، یک متخصص جلوه‌های ویژه احتمالاً از آن برای رندر کردن محتوای سه بعدی خود استفاده می‌کند. یا یک تدوینگر ویدئو، برای تدوین یک فیلم و عنوان بندی کار و یک انیمیشن‌ساز برای خلق کاراکترهای کارتونی دوبعدی از آن استفاده می‌کند.

همچنین یک سازنده موشن گرافیک میتواند به بهترین نحوه از این نرم افزار استفاده کند و یک موشن گرافیک کامل را بسازد.

در واقع افترافکت یک نرم افزار همه کاره است. همه این کارها را هم به خوبی انجام می‌دهد!

توجه کنید که ضمن بی‌نظیر بودن نرم‌افزار افترافکت، این نرم افزار گزینه خیلی مناسبی برای ویرایش فیلم خام نیست. دلیل اصلی این است که قابلیت‌های پخش و طرح‌های مختلف مشابه برنامه‌های ویرایش فیلم مانند پریمیر را ندارد.

افترافکت معمولاً بعد از ویرایش اولیه فیلم خام است که وارد کار می‌شود. شاید این دلیلی باشد برای نام گذاری این نرم افزار!

قابلیت‌های نرم افزار افترافکت

قابلیت‌های نرم افزار افترافکت به قدری زیاد است که ما از توضیح هر یک از آنها صرف نظر می‌کنیم و تنها به صورت یک لیست کوتاه، مهم ترین قابلیتهای آن را به شما نشان می‌دهیم.

 • افترافکت از دامنه وسیعی از پلاگین‌های مختلف پشتیبانی میکند (پلاگین های تبدیل فیلم به کارتون، پلاگین های سیستم ذرات برای خلق صحنه های واقع گرایانه مانند برف، شبیه سازی ها، حرکات آهسته و …)
 • افترافکت می‌تواند بدون پلاگین افکت های سه بعدی رندر کند
 • دارا بودن صدها قالب گرافیکی و افکت های صدا
 • قابلیت ترکیب کردن چندین لایه تصویری (ابزار Compositing)
 • امکان جابجایی قسمتی از یک فیلم به فیلم دیگر (ابزارRotoscope )
 • امکان هیدن کردن هر قسمت از تصویر و پوشش دادن آن با یک تصویر دیگر (ابزار Masking)
 • امکان اضافه کردن اشیا مختلف در فیلم
 • امکان ارتباط مستقیم با نرم‌افزارهای دیگر ادوب از جمله Cinema 4D، فوتوشاپ، پریمیر و …
 • پشتیبانی از واقعیت مجازی یا فیلم های 360 درجه (قسمت VR Comp Editor)
 • وجود 18 افکت از پیش ساخته شده مثل بارش باران
 • قابلیت طراحی صفحه عنوان ویدئویی (امکان حرکت دادن کلمات و خطوط به صورت اتوماتیک)
 • اسکریپت ها (با یک کلیک اجسام متحرک ایجاد می‌کنند)

یادگیری نرم افزار افترافکت

یادگیری نرم افزار افترافکت بسیار زمان بر است. راه‌های زیادی برای یادگیری وجود دارد و خودتان به صورت خودآموز می‌توانید شروع به یادگیری آن کنید.

بهترین راه، شروع یک دوره مقدماتی در مورد اصول افتر افکت است. وقتی اصول اولیه آن را یاد گرفتید، شروع به جستجو کنید و موضوعات مناسب خودتان را به صورت پروژه ای دنبال کنید و آنها را فرا بگیرید.

اگر می‌خواهید به سازنده موشن گرافیک تبدیل شوید، علاوه بر تمامی چیزهایی که در مقاله آموزش موشن گرافیک| مقدمات، از کجا شروع کنیم باید به طور کامل بر نرم افزار افترافکت مسلط شوید. اگر از قبل با نرم افزارهای ساده تری مثل فوتوشاپ آشنایی ندارید، باید بدانید راه سختی در پیش دارید، بنابراین پشتکار در این امر بسیار ضروری است.

Aboutمصطفی دهقان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.