چهار شیوه (Transition) انتقال در موشن گرافیک ها

م.صفریان فوریه 19, 2019 0 Comments

موشن گرافیک ها در ویدئوهای توضيحی، بسته­‌های برندینگ و تجاری، تیتراژها، طراحی های UI و UX و سایر رسانه‌­ها به‌کار برده می­‌شوند. انتقال در موشن گرافیک ها نه فقط با پرزرق و برق ساختن و جذاب کردن تصاویر بلکه با بیشتر کردن رابطه‌­ی میان صحنه­‌ها و افزایش تاثیرگذاری داستان و روایت کمک می کند که مخاطبین سریعاً اطلاعات را دریافت و مفهوم اصلی آن‌را درک کنند.

موشن گرافیک ترکیبی از گرافیک و انیمیشن است که شامل متن، اینفوگرافیک‌ها و یا حتی در صورت لزوم صدا می­‌شود که به توضیح یک مفهوم و اید‌ه­ نسبتاً پیچیده به شکلی خلاصه و جالب می‌­پردازد.

بدون انتقال­‌ها، تمرکز و حواس بیننده پرت خواهد شد و درک یا تجربه آنان از موضوع به‌ خوبی جمع بندی نخواهد شد. پس بدین ترتیب، انتقال در موشن گرافیک‌ ها نقشی حیاتی ایفا می کند.

انواع بسیار زیادی از انتقال­‌ در موشن گرافیک ها وجود دارد اما خلاصه کردن ایده ها و نظرات برای افزایش بازدهی کار و بهینه سازی روند کاری بسیار مؤثر است.

ما نیز در ادامه چهار روش انتقال در موشن گرافیک ها را جمع بندی کرده‌­ایم و به بررسی آنان می پردازیم.

1- Shape Transition

روش کار این مدل از انتقال در موشن گرافیک ، متحرک کردن و جان‌بخشی به چهره و شکل (Shape) برای پر کردن تمام صفحه پیش رو و تبدیل صحنه کنونی به صحنه بعدی هنگام متحرک کردن می باشد.

عملکرد Shape مانند پرده­‌ صحنه نمایش است؛ هنگامی که صحنه قبلی به اتمام می رسد، پرده پایین کشیده می­شود تا صحنه عوض شود.

Shape Transition در هر متنی و داستانی می­تواند استفاده شود؛ بنابراین شیوه­‌ای نسبتاً جامع است.

الف) هندسه­ Shape Transition  

هندسه­ اشکال (Shapes) شامل بیضی، مربع مستطیل، لوزی و چند ضلعی می‌­شود.

هزاران ترکیب می­تواند با مخلوطی از حرکت­ موقعیت، مقیاس و اندازه ایجاد شود.

ب) Organic Shape Transition

تحرک در Organic Shape Transition از مایع، دود و انفجار تشکیل می شود. این شیوه بسیار پویا است و می تواند تصاویر را فوق العاده مجذوب کننده سازد.

2- Mask Transition

همانند Shape Transition، این‌بار Mask Transition برای به تصویر کشیدن صحنه بعدی اما بر پایه (شکل Shape) بعنوان ماسک (Mask) استفاده می شود.

Mask Transition مختصر و کارآمد است چراکه انتقال به شکل قابل توجهی قبل از متحرک شدن Mask تکمیل شده است.

3- انتقال حرکت دوربین (Camera Movement Transition)

این نوع از انتقال در موشن گرافیک با حرکت دوربین ایجاد می­شود. حرکت دوربین شامل Dolly in، Dolly out، Pan، Tilt، truck وPedestal است.

حرکت دوربین در موشن گرافیک­ ها تقریباً آزادانه است.از آنجایی که ما در مورد انتقال­‌ در موشن گرافیک دو بعدی صحبت می­کنیم، حرکت دوربین با چشم انداز محدود نمی­شود.

برای پایان دادن به انتقال، به دوربین نیازی نیست. ما می­توانیم لایه­‌ها را به گونه­‌ای حرکت دهیم که مانند حرکت دوربین به‌نظر برسد.

در مقایسه با حرکت واقعی دوربین، حرکت دوربین در این مدل از انتقال به مراتب اغراق آمیزتر و قدرتمندتراست.

در صورت نیاز حتی می توانیم از چرخش Z استفاده کنیم.

در ادامه ویژگی‌ها و کاربرد هر کدام از انتقال‌های حرکت دوربین را با نمونه بررسی خواهیم کرد.

الف) Dolly in Transition

این انتقال عبارتست از dolly in کردن بخشی از صحنه کنونی برای نشان دادن صحنه‌­ا‌ی جدید که در صحنه قبلی نیز وجود داشته ولی متفاوت از آن است.

ب) Dolly out Transition

این انتقال عبارتست از dolly out کردن از بخشی از صحنه کنونی برای نشان دادن کل تصویر.

گاهی اوقات مغایرت زیادی بین فریم اولیه و فریم آخر وجود دارد و زمانی که بطور کامل نمایش داده نمی­شود، حس کنجکاوی مخاطب می­تواند بشکل قابل توجهی برانگیخته شود.

پ) Truck/Pedestal Transition

Truck کردن به معنای حرکت دادن دوربین به سمت چپ یا راست است.

Pedestal حرکت دادن دوربین به­ شکل عمودی به طرف بالا یا پایین است.

کاربرد هردو یکسان است، حرکت دادن عمودی یا افقی دوربین برای پایان دادن به انتقال استفاده می­شود پس می توان گفت هردوی آنها در یک گروه دسته بندی می‌­شوند.

نوعی از Truck Transition وجود دارد که اغلب در مشخص کردن و عینیت دادن به صحنه­‌ها استفاده می­شود؛ بطوریکه از یک موضع برای مرزبندی میان صحنه­‌ها و ایجاد انتقال در موشن گرافیک استفاده می­‌شود.

ت) Pan & Tilt Transition

Pan Transition  و Tilt Transition هردو ویژگی مشترکی دارند بطوریکه می توانند زمینه دید را گسترش دهند و دارای حس قوی فضا هستند.

با مخلوط کردن دگرگونی شکل (Shape) بوسیله‌­ی چرخش X و Y لایه­‌های سه بعدی می­توان به آن دست یافت. ما همچنین می­توانیم از نرم افزارهای سه بعدی مانند Cinema 4D برای دستیابی به اثر مورد نظر استفاده کنیم.

ث) Comprehensive Camera Movement Transition

قابلیت استفاده جامع و کامل از انواع انتقال حرکات دوربین را دارد چرا که برای نمایش تصاویر و فضاهای مختلف، آزادانه تر و متنوع‌­تر است.

4- Transforming Transition

Transforming Transition نوعی مرسوم از انتقال در موشن گرافیک­ ها و انیمیشن است.

Transforming Transition می­تواند تصاویر را به­ شکلی مؤثر خیره­ کننده سازد و توجه مخاطبان را جلب کند.

Transforming Transition بخشی از به نمایش گذاشتن تخیل و دانش طراح است.

چگونه باید از Transforming Transition استفاده کرد؟

باید با استفاده از شباهت‌ها که می­تواند شکل، رنگ یا معنی باشد یک نکته یا شی در صحنه قبلی را به شی یا نکته‌­ای دیگر در صحنه جدید تبدیل کرد. اشیای بین صحنه ها باید برای ما موضوع اصلی باشد.

نتیجه گیری

انتقال در موشن گرافیک ­ها بخشی جدایی ناپذیر از آنهاست. یک انتقال عالی بایستی نامحسوس باشد، به سبک کاملاً بصری یکپارچه سازی کند، با هر صحنه ارتباط کاملی داشته باشد و با یک راه مجذوب کننده موضوع را برای مخاطب تشریح کند.

Aboutمصطفی صفریان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.